Jeśli rozważamy założenie działalności gospodarczej, musimy wybrać jej formę prawną. Godną rozważenia propozycją jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jest to spółka kapitałowa, co oznacza, że do spółki trzeba wnieść kapitał w kwocie 5000 zł.

Wady i zalety spółki z o.o.

Jej zaletą jest fakt, że wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania własnym majątkiem, ale majątkiem spółki. Podatek wynosi 19% i jest pobierany od dochodu spółki.

Kiedy spółka zyskuje osobowość prawną? Dzieje się tak od momentu wpisu do KRS. Spółkę warto założyć w sytuacji dużego ryzyka finansowego lub kiedy chcemy współpracować z inwestorem.

Tworząc spółkę z o.o. nie jesteśmy zwolnieni z obowiązku płacenia składek ZUS, chyba że spółkę tworzy więcej niż jedna osoba.

Dochodzą również formalności w postaci zwierania aktu notarialnego, ustanawiamy organy i rejestrujemy spółkę w KRS, jak widać zakładanie firmy w ten sposób ma swoje wady i zalety. Jeśli nasza firma jest mała i nie wiąże sie z dużym ryzykiem finansowym, założenie spółki może nie być korzystne.

Twoja ocena: oceń teraz
Aktualna ocena: 0 - 0 głosów